Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zimní stadion Ivana Hlinky

První myšlenka postavit v Litvínově zimní stadion vznikla už krátce po druhé světové válce, v tehdejším oddíle Kordy (dříve Čechie) Litvínov. K realizaci ještě nedošlo. Úspěšný byl druhý pokus, vzešlý už z výboru oddílu Jiskry Stalinovy závody Litvínov v roce 1955. Tehdy se do čela oddílu postavil Josef Šatný, poté dlouholetý čelný funkcionář. Oddíl vedl s roční přestávkou rekordních 16 let!

Lední hokej se od roku 1945 hrál v Litvínově na bývalém hřišti házené v ulici S. K. Neumanna. Po jeho jedné delší straně lemovala hřiště přízemní krytá tribuna. Pan Šatný se jako odborník–stavař podílel na realizaci stavby stadionu. Projektantem byl Ing. Kolda z Brna, investorem Ministerstvo chemického průmyslu a realizátorem dílny údržbářských útvarů závodu. Výstavba byla zahájena v srpnu 1955.

Ke slavnostnímu otevření pak došlo dne 5. prosince 1955, tedy za neuvěřitelné čtyři měsíce! V exhibici zde tehdy vystoupili pražští krasobruslaři, mezi nimiž nechyběli později slavní sourozenci Romanovi.

 

Hokeji byl nový stadion slavnostně předán 7. prosince 1955 utkáním Litvínov – Rumunsko (7:1). Zahájení provozu stadionu bylo obrovským a rozhodujícím impulsem pro rozvoj klubu, který přeskočil do té doby slavnější a úspěšnější Čechii (Kordu) Litvínov.

Významnou doprovodnou kapitolou byl vpravdě průkopnický vývoj strojů na úpravu ledu v Chemických závodech v Záluží. V krátké době byly postaveny železobetonové tribuny severní a jižní a pro prvoligovou premiéru v roce 1959 nad šatnami i tribuna východní. V roce 1964 na ni navázala tribuna jižní, už coby předetapa zastřešení. V následujícím období byl stadion, tehdy nazývaný sportovní hala, často využíván i k jiným akcím sportovním (např. přebor republiky ve sportovní gymnastice), kulturním (koncerty) i společensko-komerčním (trhy, burzy, apod.). Po roce 1989 byla turistická ubytovna rekonstruována na moderní hotel a v jižní části vzniklo fitnesscentrum. Změnu doby dokládá i koncertní repertoár z občas pořádaných akcí: Dalibora Jandu vystřídali skotští Nazareth.

V roce 2004 byla firmou Inženýrské stavby L. M., a. s. Postoloprty provedena rekonstrukce ledových ploch, zejména rozsáhlá rekonstrukce podloží hlavní plochy včetně mantinelů, modernizace střídaček, vybudování sněžné jámy a dalších úprav. Unikátní technologii představovalo umístění finální betonové desky na dutý "stůl" ze spirolových panelů, ukotvených přes několik metrů vysoké piloty až do vrostlého terénu. V dalších letech jsou stadiony postupně dále opravovány (fasáda sever a jih, kompletně sociální zařízení, vestibuly vchodů a podobně).

V poslední době se ve spolupráci s vlastníkem stadionu Městem Litvínov a generálním partnerem klubu Benzinou s.r.o. Praha intenzivně řeší nutnost splnit licenční podmínku APK ohledně kapacity hlediště, z níž pro HC vyplývá nutnost navýšit kapacitu hlediště cca o 1500 míst.

Současná kapacita hlediště je necelých 2000 míst k sezení a 5000 míst k stání. Původní byla na exponované zápasy v 60. letech uváděna i deset tisíc.

ZS Ivana Hlinky by měl být vyhlášen národní sportovní památkou, za všechny argumenty uveďme jediný: vyrostla na něm třetina zlatého českého týmu z OH v Naganu (1998).

Zdroj: Oficiální web klubu